Podmety v sebeobraně

Podmety v sebeobraně

 

Podmetem rozumíme obranný chvat či akci vedenou v protiútoku, kterou dostáváme soupeře na zem. My si ukážeme několik snadných a praktických podmetů a rozdělíme si je podle vzdálenosti od útočníka.

I. podmet na větší vzdálenost.V tomto případě používáme především nohy a to pro jejich velký dosah.

 • Podmet kopem. Pokud je zřejmé že nás soupeř ohrožuje a my se rozhodneme zakročit dříve než protivník zahájí útok, je jednou z možností provézt podmet kopem z vnější strany na soupeřovu nohu, která je k nám blíže. Podmet provádíme nártem a podle vzdálenosti si před ním k soupeři přikročíme nebo se rozeběhneme.
 • Podmet z otočky. Princip tohoto podmetu je stejný jako u podmetu kopem. Podmet však místo nártem provádíme lýtkem po rotaci tělem. Výhodou je větší překvapivost. Tento druh podmetu se také používá např. po vykopnutí předmětu ze soupeřovy ruky, kdy nás kop do otočky dostává
 • Podmet pomocí rukou. Provádí se v situac, kdy na jeden krok dosáhneme rukama na soupeře. U podmetající nohy co nejvíce přitáhneme nárt k holeni a zahákneme protivníkovu bližší nohu. Rychlým pohybem směrem do strany nahoru soupeře podmetáme, zároveň ramena protivníka strháváme rukama na opačnou stranu jako bychom útočníka chtěli roztočit po kružnici (pokud podmetáme směrem např. doleva nahoru ruce strhávají soupeřova ramena vpravo dolů)
 • II. podmety na krátkou vzdálenost

   

 • Podmet po zachycení kopu. Snadno lze zachytit především často prováděný obloukový kop ze strany a to takzvaným dvojitým . Útočník po zachycení kopu stojí pouze na jedné noze a tuto jeho nestabilitu využíváme k podmet ní. Natažením dolní končetiny se dostáváme za soupeřovu stojnou nohu a prudkým pokrčením soupeře lýtkem podrážíme.
 • Podmet zachycením jedné nohy. Snadno lze provézt při velmi častém útoku, jakým je obejmutí ze zadu pod rukama. Rychle se předkloníme a zachytíme jednu soupeřovu nohu. Prudkým pohybem vzad celým tělem protivníka porážíme na zem. Aby nám soupeř nemohl zabránit v zachycení nohy, začínáme celou obrannou akci prudkým zakloním hlavy, čímž udeříme zátylkem protivníka do obličeje. Tím jednak odlákáme jeho pozornost a donutíme ho také k záklonu, což nám usnadní chycení jeho nohy. Pokud se nám nohu nepodaří zachytit rukou, zafixujeme ji nohou.
 • Podmet zachycením obou nohou. Pokud jsme k soupeři tváří v tvář, rychlým podřepem se dostáváme pod soupeřovo těžiště. Zachytáváme ho ze zadu za kolena a tlakem ramene do protivníkova břicha dostáváme soupeře na zem
 • III. Podmety tělem

  Tento druh podmetu je určen spíše fyzicky zdatným jedincům nebo cvičencům.

   

 • Podmet při útoku "kravatou". Soupeře obejmeme snížíme těžiště a přitáhnutím rukou protivníka nadzdviháváme tak, že si ho posazujeme na bok. V této pozici je už snadné útočníka zneškodnit hozením na zem.
 • Podmet při vzájemném držení. Rukou zespodu podržíme loket útočníkovi ruky uděláme výkrok ve dřepu a tím podběhneme soupeřovu ruku v podpaží. Tyto úkony lze po krátkém nacvičení provézt ve velké rychlosti tak, že protivník nemůže stačit zareagovat. Jakmile se ocitneme vedle soupeře, obejmeme ho kolem pasu pohybem pánví vpřed, záklonem ho nadzdvihneme a hodíme na zem.