Závody

Velká cena Trutnova 2012

(12.03.2012, 22:30)

Velká cena Trutnova se konala v neděli 4. března 2012 a pro náš klub byla především zkušebním turnajem pro nově rozšiřovaný tým závodníků. Do Pokrkonoší tak vyrazilo ze Spartaku celkem 25 cvičenců. Pro naprostou většinu z nich to byl premiérový turnaj, a tak nešlo ani tak o medaile, jako spíš o získání prvotních zkušeností a seznámení se s atmosférou turnajů karate. V konkurenci 181 závodníků ze 24 různých klubů se však nakonec probojovali na stupně vítězů i někteří naši nováčci.

Na turnaji byly otevřeny disicplíny kata i kumite všech věkových kategorií, nicméně většina našich členů startovala prozatím pouze v disciplíně kata, neboť pro zahájení závodní činnosti v disciplíně kumite je zpravidla lepší stanout na závodním tatami nejprve v disciplíně kata, kde se může cvičenec soustředit pouze na sebe bez přímé konfrontace se soupeřem.

V kata proto startovala celá naše výprava. Hned v úvodu turnaje přišla na řadu věková kategorie mladších žáků 7-9 let. Ta byla v českých podmínkách poprvé testována na loňské Grand Prix Hradec Králové, kterou pořádá náš klub, protože do té doby startovali mladší žáci od sedmi až do jedenácti let v jedné společné kategorii, což znamenalo neúměrně široký věkový rozptyl. Velká cena Trutnova tedy byla prvním turnajem, která měla ve svém programu i tuto novou kategorii, se kterou od letošního roku počítá nový soutěžní řád Českého svazu karate, jehož autory jsou šéftrenér našeho klubu Kamil Guzek a trenér Jiří Kotala.

V kategorii kata mladších žákyň startovaly celkem tři naše svěřenkyně. Kristýna Kučerová nastoupila v prvním kole proti domácí Anně Jirmanové, kterou porazila a postoupila tak do další fáze tzv. pavouka. Tam ale narazila na zkušenější Johanku Kynclovou z Prahy, na kterou již nestačila. Nelly Natalie Jelinková sice prohrála hned v prvním kole s Žanetou Jantačovou z KCK Teamu, ale díky účasti své soupeřky ve finále mohla nastoupit ještě do repasáže. Tam nejprve postoupila přes Nikol Mlýnkovou z Náchoda, ale v následném boji o bronz ji stála v cestě stejná soupeřka jako Kristýně, která nad naší závodníci opět zvítězila. Nelly tak obsadila dělené páté místo. Monika Gregorová nestačila v prvním kole na Anetu Brožovou z Lichnice, která pak vypadla v semifinále, čímž skončil turnaj v kata i pro Moniku.

Mezi mladšími žáky ve věku 7-9 let reprezentovali náš klub Ondřej Kroupa a Jack Lenihan. První jmenovaný bohužel podlehl v prvním kole trutnovskému Tomáši Mackovi. Ten pak prošel nabitou kategorií až do semifinále, kde bohužel prohrál, takže Ondru do repasáže nevytáhl. Jack si nejprve poradil s Jakubem Černým rovněž z Trutnova a následně vypadl s Filipem Krišalem ze Sadské. V tomto případě druhá šance v podobě repasáže přišla. Jack v ní nejprve vyhrál, ale následně prohrál s nakonec bronzovým Michalem Škarydem a skončil celkově sedmý.

Velice silně obsazená byla kategorie mladších žáků ve věku 10-11 let, a to i z hlediska našeho klubu, který měl v této kategorii celkem sedm závodníků. V těžké konkurenci skončil turnaj hned v prnvím kole pro Ryana Lenihana, Filipa Voláka a Jakuba Svobodu. Do druhého kola pak postoupili Lukáš Dyntar, Václav Mrštík a Tibor Malinský. Z nich jediný Václav podlehl v této fázi turnaje budoucímu vítězi Petru Podrábskému z Ústí nad Labem, takže mohl zkusit bojovat o bronz ještě v repasáži. V ní však hned v úvodu nestačil na Radima Patkola z KCK Teamu a skončil sedmý. Vůbec nejdále došel z našeho klubu Jan Kučera, který nejprve postoupil až do čtvrtfinále a následně vyhrál jedno utkání i v repasáži, takže skončil těsně pod stupni vítězů na pátém místě, což je v konkurenci 26 závodníků velký úspěch.

Nečekaně málo závodnic se sešlo v kategorii mladších žákyně 10-11 let. Naše dvě zástupkyně Radka Dejdarová a Nikol Křemenáková tak alespoň z minima vytěžily maximum, když se sešly ve vzájemném finále, ve kterém byla nakonec úspěšnější Radka. Spartak tak získal zlato i stříbro.

V kategorii starších žáků (12-13 let) startovali za náš klub jak již zkušení závodníci, tak i debutanti. Z pěti našich členů skončil v prvním kole pouze začínající Daniel Pipek, kterému nakonec zatarasil cestu do repasáže Adam Matěj, který v semifinále porazil jeho soupeře. Další turnajový nováček Adam Plodek měl v prvním kole volný los a v tom druhém porazil domácího Marka Šípka. Skončil tak až ve čtvrtfinále se stejným závodníkem jakoDaniel, takže ani on nemohl nastoupit do repasáže. Jan Malý podlehl v prvním kole budoucímu vítězi Jakubu Riedlovi z Mladé Boleslavi. V repasáži pak podlehl bronzovému Petru Duchečkovi z Hlinska. Další náš závodník Lukáš Král prošel postupně až do semifinále, kde jeho tažení pavoukem zastavil rovněž mladoboleslavský Riedl. V přímém boji o bronzovou medaili si bohužel ani on neporadil s Duchečkem a skončil pátý. Již zmiňovaný Adam Matěj vyhrál čtyři duely v řadě a mohl tak nastoupit proti Riedlovi ve finálovém souboji. Z něj nakonec odešel poražen a obsadil tak druhé místo.

V kategorii dorostenců získal bronzovou medaili David Novák, který nejprve postoupil přes Jan Šrámka z KCK Teamu, poté nestačil na jeho týmového kolegu Filipa Černohouze, ale následně si spravil chuť vítězstvím proti Matěji Tesařovi z Ústí nad Orlicí. Druhý náš zástupce Michal Kodytek při své premiéře prohrál s Matějem Kopeckým ze Dvora Králové a v repasáži pak podlehl Janu Moravcovi z KCK Teamu.

Další dvě medaile pro náš klub vybojovaly dorostenky, obě s bilancí jedné výhry a jedné prohry. Janě Vrbatové stačil tento výkon díky trochu lepšímu losu na stříbro, Andrea Žáková brala bronz.

Do soutěže kumite nastoupili za náš klub již pouze vybraní cvičenci, kteří se na tuto disciplínu delší dobu připravují.

Ke svému vůbec prvnímu zápasu kumite v kariéře nastoupila v kategorii mladších žákyň 7-9 let nad 30 kg Monika Gregorová, které přihrál los do cesty hned na úvod budoucí vítězku Kristýnu Vavruškovou. Díky tomu ale mohla získat další zkušenosti ještě v repasáži, kde podlehla Tereze Kudláčkové z Českých Budějovic. Radka Dejdarová svedla svůj první zápas v kategorii mladších žákyň 10-11 let nad 35 kg s Alexandrou Kančiovou z Litomyšle. S tou sice prohrála, ale nakonec to díky malému obsazení kategorie stačilo na zisk bronzové medaile.

Premiéru zažíval i Jan Malý mezi staršími žáky do 52 kilogramů, kde nejprve prohrál, ale v repasáži pak vybojoval bronz výhrou nad Vítězslavem Markem ze Žamberka. Soutěž starších žáků do 45 kg bohužel příliš nevyšla Lukáši Královi, který vypadl hned v prvním kole. Druhý náš zástupce v této hmotnostní kategorii Adam Matěj skončil třetí, když ho jako jediný porazil opět Jakub Riedl z Mladé Boleslavi.

Andrea Žáková přidala ke svému bronzu z kata také bronz z kumite v kategorii dorostenek nad 54 kg. David Novák získal v kategorii dorostenců stříbro, když ve finále opět nestačil na Filipa Černohouze, kterému podlehl i v kata.

Na závěr je nutno podotknout, že celý náš závodní tým podal v Trutnově velice sympatický výkon. Všichni naši závodníci odvedli v rámci svých možností maximum a ať už odjeli z Trutnova s medailí nebo bez ní, pro všechny byl tento turnaj zejména obrovskou zkušeností, která se jim na dalších vybraných soutěžích bude určitě hodit.