Soustředění

Soustředění Nekoř II.

(02.08.2011, 22:49)

Druhého turnusu soustředění SK Karate Spartak HK “Nekoř 2011“ se zúčastnilo 76 dětí a 31 dospělých cvičenců, o které se staralo celkem 10 trenérů a asistentů. Také tentokrát bylo hlavní tréninkovou náplní prohloubení techniky karate se zaměřením na správné dýchání a práci těla, přípravu na páskování i propojení principů karate v kihonu, kata, kumite a sebeobraně. V tomto směru byla společným jmenovatelem kata Heian Nidan, která se cvičila beze zbraně i se zbraní Bó v několika stupních aplikace. Druhý turnus zpestřily také přednášky, psaní kaligrafie, skládání origami, dovednosti s hůlkami haši či luštění japonských rébusů.

 

 

SOUSTŘEDĚNÍ V ČÍSLECH

Počet účastníků: 107
Počet úspěšných hlavních zkoušek: 56 (ze 79 možných)
Počet postavených origami jeřábů: 1785
 
Klub na soustředění dodal:
- 2500 papírů na origami
- 120 štětců na kaligrafii
- 1600 papírů na kaligrafii
- 1200 diagramů japonských rébusů
- 120 párů hůlek haši
- 120 pohledů s fotografiemi cvičenců včetně poštovních známek
- 120 propisek
- 68 zbraní Bó
- 19 nunchaků
- 20 tonf
- 77 lap na nácvik úderů
- 2 elektronické vesty na měření síly úderů
- 140 medailí
- 5 pohárů
- 90 diplomů

- 107 certifikátů.


TRÉNINKY KARATE

Počasí na druhý turnus bylo přímo určeno pro cvičení venku – prakticky nepršelo a teplota něco přes 20 stupňů po mrakem. A tak se na hlavním cvičebním kurtu podařilo procvičit vše potřebné – procvičení nejdůležitějších principů techniky v kihon-ido, příprava na páskování jednotlivých technických stupňů, dále podrobná práce těla v kata Heian Nidan, bunkai této kata jak v klasické, tak i ve sportovní a bojové verzi, a také kata Hangetsu, která v sobě obsahuje několik druhů dýchání. Příprava na páskování se pak ještě pilovala v prostorách kolem ubytovny, kde také probíhaly rozcvičky, cvičení se zbraněmi či měření síly úderu.

 

TRÉNINKY SE ZBRANĚMI KOBUDO

Základní zbraní pro zlepšení koordinace a pochopení energie pohybů v karate je Bó – tyč, která se v období vzniku karate a kobudo používala na Okinawě k nošení džberů s vodou. K tréninkovým účelům ji však může nahradit například násada na nářadí a není tedy finančně nedostupná. S tyčí se na druhém turnusu cvičilo především na rozcvičce. Kromě základních procvičovacích principů a technik se cvičenci naučili kata Heian Nidan s bunkai a základní sanbon kumite. Pro zpestření se pak trénovalo i se zbraněmi nunchaku a tonfa.

 

STREČINK

Pro dospělé cvičence probíhal ve večerních hodinách také trénink strečinku a správného dýchání. Tento trénink měl uvolnit tělo i mysl po namáhavém tréninkovém dni a připravit je na další cvičení. Cílem bylo také zvýšit pružnost svalů tak, aby tělo lépe fungovalo v technikách karate. Procvičovalo se také dýchání v základní organizaci nástupu před a po tréninku, ve speciálním Joi dle SKIF i různé druhy dýchání pro kata Hangetsu.


ORIGAMI

Také na druhém turnusu se stala mottem pro práci s origami japonská pověst o složení 1000 jeřábů, která vešla do povědomí především po letošních  tragických událostech v Japonsku, kdy se po celém světě skládali jeřábi jako vyjádření solidarity s oblastmi Japonska postiženými zemětřesením a tsunami. Přestože se nepředpokládalo překonání snahy dětí z předchozího turnusu, účastníci druhého soustředění složili ještě o 300 jeřábů více. Skládání bylo dobrovolné, i přesto trenéři nestačili doplňovat papíry na origami.

 

KALIGRAFIE

Účastníci soustředění Nekoř 2011 si zopakovali základní tahy kaligrafie potřebné pro nakreslení znaků kara te dó. Kdo se během druhého turnusu naučil psát své jméno v japonštině, ten mohl svůj výtvor podepsat spolu s dalším novým znakem, potvrzujícím autorství. Zájemci pak mohli poslední den také vytvořit kaligrafii přímo na kaligrafický papír dovezený z Japonska a svůj výtvor si odvézt domů.

 

JAPONSKÉ RÉBUSY, HŮLKY, POHLEDY

K tradičním japonským rébusům, které už se řešily na soustředěních v minulých letech, jakými jsou sudoku, masyu a shikaku, přibily letos další schémata nurikabe, které se setkaly s velkým ohlasem. Jedení pokrmů hůlkami patří na soustředění ke každoroční zábavě a hecování, také vytváření pohledů s vlastními bojovými portréty v této skupině patří spíše k recesi a příjemnému zpestření tréninkového programu.


SOUTĚŽE

Na soutěže mezi pokročilými cvičenci není kladen tak velký důraz, jako u mladších dětí s nižšími technickými stupni, přesto si účastníci druhého turnusu změřili síly v tvrdosti úderu, týmovém bunkai kata Heian Nidan a také závěrečném pětiboji, který vždy na konci soustředění rekapituluje dovednosti probrané mimo hlavní tréninkový program. Pětiboj se skládal z těchto disciplín: síla úderu, kata Heian Nidan s Bó, kata na páskování,  vědomostní test a kaligrafie.

Zde jsou výsledky soutěže o nejsilnější úder

Zde jsou výsledky pětiboje


PÁSKOVÁNÍ

7.kyu

Cvičenci tréninkové skupiny kurz nad 15 let byli na žlutý pás trénování už v jarní části základní sezóny a proto po důkladné přípravě na soustředění nebylo překvapením, že zkoušky splnilo všech 13 cvičenců.

 

5.kyu

Na první fialový pás zkoušeli páskovat jednak ti, kteří neuspěli v závěru sezóny a jednak nově dospělí cvičenci skupiny B. Zkoušky dopadly velmi úspěšně. Ti, kteří neodpáskovali, udělali k 5.kyu velký krok, který mohou potvrdit na dalším páskování, které bude ještě před zahájením sezóny pouze pro účastníky soustředění.

 

4.kyu

Na tento pás mohli cvičenci, kteří už mají rok v držení první fialový pás. Ostatní v tomto levelu skládali alespoň dílčí zkoušky. Hlavní zkoušky na 4.kyu složilo 12 z 18 zkoušených, což je na tak vysoký pásek opravdu velká úspěšnost. Ostatní navíc mohou zkoušku splnit ještě před zahájením sezóny.

 

3.kyu

Přechod na hnědý pás má už svou tradici. I ti, kteří splnili požadavky na 3.kyu a zacvičili výborně budou ještě před zahájením sezóny potvrzovat, zda nejde jen o krátkodobou formu, ale o dlouhodobější  výkonnost.

 

2.kyu, 1.kyu

Cvičenci, kteří se připravovali na nejvyšší žákovské stupně, dosáhli velmi vysoké úrovně a před páskováním v září už budou dolaďovat pouze některé technické detaily.   


FOTOGALERIE

 

Společné foto Společné tréninky Samostatné foto
Dělené tréninky Páskování 2. a 1 .kyu Páskování 3.kyu
Páskování 4. kyu Páskování 5. kyu Páskování 7. kyu
Vyhlašování páskování Vyhlašování soutěží Strečink
Rozcvička Japonské rébusy Přednáška
Nácvik bunkai Měření úderu Kobudo
Japonské písmo Kaligrafie