Soustředění

Nekoř 2012 - II. turnus

(04.09.2012, 15:03)

Druhý turnus letního soustředění SK Karate Spartak Hradec Králové v obci Nekoř navazoval přímo na turnus první a trval tedy od 21 do 27. července 2012. Určen byl pro cvičence z tréninkových skupin A, B, N, Lipky 5, Lipky 6, DV2, DV4, DV5, DV6 a DV7.

Podobně jako na prvním turnusu byl v rámci tréninků věnován hlavní prostor preciznímu procvičení základních technik na vyšší úrovni technické vyspělosti a perfektnímu pochopení základních karatistických principů. Velká pozornost byla v tomto ohledu věnována různým formám řízeného kumite. Cvičenci si zacvičili také mistrovskou kata Meikyo a částečně si vyzkoušeli i techniky kobudo (cvičení se zbraněmi). Karate jako takovému se pak věnovali i během volných chvil, a to v rámci přednášek, promítání, nebo skládání origami a luštění japonských rébusů, které vedou k lepšímu duševnímu rozvoji.


Tréninková náplň
Druhý turnus byl jako obvykle hodně nabitý. Účastnilo se ho celkem 97 cvičenců, o které pečovali 4 trenéři a 7 asistentů. Hlavní tréninková náplň byla zaměřena na zdokonalování pokročilejších základních technik a také na různé formy řízeného kumite. Cvičenci si tak zkoušeli základní kombinace ve dvojicích, ale i komplikované sestavy v rámci boje proti několika útočníkům. Nemalou část pak tvořila i příprava na páskování, které se konalo na konci turnusu.

Sestavy secvičené při řízeném kumite pak mohli cvičenci v různých variacích využít i při závěrečné demonstraci bojových akcí, které si po dobu celého soustředění připravovali ve dvojicích až čtveřicích.

Jako každý rok došlo i na cvičení nové mistrovské kata, která byla tentokrát totožná jako na prvním turnusu, tedy kata Meikyo. Samozřejmostí byl i jeden trénink zaměřený na kobudo, tedy cvičení se zbraněmi (bó, nunčaku, tonfa).


Příprava na páskování
Tréninkovou náplň tvořila i příprava na páskování, která probíhala po jednotlivých kyu formou řízených tréninků i formou individuálních tréninků s možností konzultace s trenéry a asistenty.
Samotné páskování se konalo na konci turnusu ve společenském sále místního kulturního střediska. Zkoušky se účastnili všichni cvičenci s tím, že někteří složili celou zkoušku a někteří si splnili pouze některou dílčí zkoušku. Vzhledem k tomu, že se jednalo o zkoušky na poměrně vysoké technické stupně, bylo páskování některých cvičenců zakončeno bez udělení pásku s tím, že musí svoji výkonnost potvrdit ještě na konci prázdnin. Seznam účastníků soustředění, kteří si přímo z Nekoře odvezli vyšší pásek naleznete v samostatné reportáži zde.


Mimotréninkové aktivity
V Nekoři pochopitelně nemohla chybět ani další netréninková náplň spojená s japonským prostředím obecně. V jídelně tak byly k vidění převáženě hůlky a všude po objektu bylo možné najít japonské rébusy (sudoku, masyu, sikaku, nurikabe) nebo nejrůznější útvary skládané z papíru (origami). Tím nejčastějším útvarem byl tradiční jeřáb, se kterým byla spojena i akce „tisíc jeřábů splní přání“. Stejně jako v případě účastníků prvního turnusu se během druhého týdne soustředění podařilo složit více než dva tisíce jeřábů.
 

Soutěže
Během soustředění probíhaly i soutěže o poháry, medaile a diplomy. Do těch nekaratistických spadalo vyhlášení nejpilnějších milovníků origami. V této kategorii se udělovalo pouze společné první místo nejlepší pětici, kterou tvořily Kristýna Kučerová, Nelly Natalie Jelinková, Lucie Havrdová, Tereza Faberová a Dominika Benáková.

 

 

Další, v podstatě stěžejní soutěží byl devítiboj, který se skládal z následujících disciplín:

  • hod kroužku na cíl
  • kata Meikyo
  • techniky do lapy
  • kaligrafie
  • origami
  • dodžokan
  • karatistická kombinace
  • obratnost s hůlkami
  • bojové akce

 

Tato soutěž se konala v tříčlenných (výjimečně dvoučlenných nebo čtyřčlenných) týmech, kdy z prvních šesti uvedených disciplín plnil každý člen vybrané dvě disciplíny. Poslední tři disciplíny pak byly záležitostí čistě týmovou a tedy prováděnou společně. Zde jsou výsledky:

DVB + DVN
1. Martin Dyntar, Tomáš Matula, Alice Palánová, Tomáš Radek
2. Jiří Ježek, Martin Pecháček, Michal Riedl
3. Karolína Dlouhá, Viktor Gilar, Andrea Jedličková

6. a 5. kyu
1. Magdaléna Casková, Daniel Petr, Michal Chlad
2. Martin Feifer, Daniel Pipek, Petr Nguyen
3. Lukáš Dyntar, Adam Plodek, Tomáš Lejsek

4. a vyšší kyu
1. Denis Seifert, Michael Seifert
2. Vojtěch Jedlička, Lukáš Král, Adam Matěj
3. Michal Černý, Kateřina Netíková, Marcela Sedlmajerová, Pavlína Skalová

 

Samostatná soutěž byla uspořádána v kata, a to bodovým systémem, kdy každý zacvičil svou nejvyšší kata na páskování a mistrovskou kata Meikyo.

7.kyu
1. Eva Spěšná
2. Roman Klisko
3. Jan Štefek

6.kyu
1. Tomáš Radek
2. Veronika Hlavsová
3. Alice Palánová

5.kyu
1. Tomáš Lejsek
2. Ryan Lenihan
3. Daniel Pipek

4.kyu
1. Jan Malý
2. Matěj Bartoš
3. Aleš Marx

5.-4.kyu (pouze účastníci obou turnusů)
1. David Novák
2. Radka Dejdarová
3. Andrea Žáková

3. kyu (pouze účastníci obou turnusů)
1. Vojtěch Jedlička
2. Lukáš Král
3. Adam Matěj

3.-2. kyu
1. Denis Seifert
2. Viktor Janouch
3. Michael Seifert

 

Zde je kompletní fotogalerie ze soustředění

 

bojové akce společné tréninky individuální foto víceboj
páskování rozcvičky kobudo společné foto
táborák trénink Meikyo trénink lapy trénink na páskování
vyhlašování