Semináře

Mistrovství světa SKIF 2019

(16.08.2019, 18:25)

Českému svazu SKIF CZ se dostalo té cti hostit Mistrovství světa SKIF pro rok 2019. Samotnou organizací šampionátu byl pověřen SK Karate Spartak Hradec Králové, jehož předsedou je zároveň prezident SKIF CZ Kamil Guzek. Důvodem pro udělení pořadatelství bylo zejména úspěšně Mistrovství Evropy, které se konalo rovněž v Hradci Králové v roce 2017.

Mistrovství světa SKIF se zúčastnilo 1868 soutěžících (1698 jednotlivců - kata 819, kumite 879 a 170 týmů – kata 64, kumite 106) z 50 zemí všech kontinentů (Evropa 22, Asie 13, Amerika 10, Austrálie a Oceánie 2). Během sedmi dnů, po které probíhal oficiální program MS, se uskutečnila registrace závodníků, opening party pro zástupce všech států, technický seminář s japonskými instruktory, školení rozhodčích, oficiální tréninky, mítink manažerů a koučů, mítink SKIF, mítink SKIEF a technické zkoušky SKIF.

Během tří dnů samotného turnaje v ČPP Aréně navštívilo MS SKIF celkem 12086 diváků (6386 v placených sektorech - vyprodáno). Na MS se akreditovalo celkem 106 mediálních pracovníků (62 fotografů, 25 kameramanů, 18 novinářů). Finálový blok MS byl v přímém tříhodinovém přenosu vysílán na stanici TV Nova Sport, kde byl tento přenos také několikrát reprízován v záznamu. Z finálového bloku byl vytvořen také půlhodinový komentovaný pořad. O MS vyšlo v tisku (v tištěné i elektronické podobě) celkem 85 tiskových zpráv.

Účastníci MS zaplnili veškeré ubytovací kapacity v Hradci Králové a museli být ubytováni v dalších hotelech v Pardubicích, Dříteči, Velichovkách, Jaroměři a dalších městech. MS se zúčastnili kromě zástupců Královéhradeckého kraje a města Hradce Králové také zástupci japonského a indonéského velvyslanectví.

Na turnaji se rozdávaly medaile v celkem 67 kategoriích. Nejúspěšnějším týmem se stalo Japonsko, které ovládlo medailový žebříček s 18 zlatými, 8 stříbrnými a 11 bronzovými medailemi. Česká výprava získala celkem 3 zlaté, 2 stříbrné a 5 bronzových medailí.

Karatisté z domácího SK Karate Spartak Hradec Králové vybojovali stříbrnou medaili v kategorii kata tým juniorek, dále získali celkem 6 pátých míst. Stříbrný tým juniorek tvořily Anna Faltová, Aneta Smetanová a Lenka Rybínová.

Obrovským úspěchem skončilo vystoupení Barbory Bukáčkové, která obsadila v nejprestižnější kategorii žen fantastické páté místo v disciplíně kata i v disciplíně kumite. Takovou všestrannost prokazovaly na šampionátu pouze reprezentantky Japonska. V disciplíně kumite ji doplnila rovněž pátým místem další naše reprezentantka Radka Tesařová. Obě závodnice pak byly klíčovými postavami kumite týmu žen, ve kterém obsadily spolu s Andreou Žákovou rovněž páté místo. Barbora Bukáčková navíc přidala páté místo ještě v kata týmu žen, ve kterém nastupovala s Radkou Dejdarovou a Lucií Havrdovou.

Radka Dejdarová skončila pátá v kategorii kata ženy U20 a Adina Matoulková obsadila sedmé místo v kategorii kata ml. žákyně do 11 let.

Součástí Mistrovství světa byl také bohatý doprovodný program pro diváky - výstava japonských zbraní, ukázky tradičních kimon, výstava kaligrafií, workshop kaligrafie a origami, ukázky sekání japonskými meči, ukázka hry na japonské bubny a také vytvoření rekordu v počtu cvičení kata v hale - do cvičení kata Heian Shodan se zapojilo celkem 1359 lidí - rekord byl zaznamenán v České knize rekordů. Hromadné cvičení kata Heian Shodan probíhalo pod vedením prezidenta SKIF Nobuakiho Kanazawy, který také sám divákům předvedl exhibiční cvičení kata Gankaku Sho.

Celý šampionát skončil obrovským úspěchem. Řada zahraničních výprav ho hodnotila jako nejlepší v historii, za což patří obrovský dík všem, kteří se na jeho organizaci podíleli.