Ocenění

Radka Krejčová přivezla fantastický výsledek z Kolumbie

(14.08.2013, 00:02)

Od 25. července do 4. srpna 2013 probíhaly v kolumbijském Cali Světové hry, do kterých zasáhla závodnice SK Karate Spartak Hradec Králové.

Světové hry bývají označovány jako olympiáda neolympijských sportů. Konají se rovněž ve čtyřletém cyklu a do jejich programu je zahrnut i turnaj v karate. Ten však probíhá odlišně než například světové či kontinentální šampionáty. Na Světové hry totiž dostává pozvánku jmenovitě vždy pouze osm závodníků dané kategorie. V kategorii kumite žen nad 68 kilogramů byla mezi tuto osmičlennou světovou elitu vybrána právě i Radka Krejčová, což bylo už samo o sobě obrovským úspěchem, který nemá v historii českého karate obdoby.

 

Z důvodu pouhých osmi účastníků v každé kategorii funguje na Světových hrách i odlišný soutěžní systém. Na rozdíl od klasického vyřazovacího formátu jsou zde závodníci nejprve rozděleni do dvou základních skupin po čtyřech, kde se utká každý s každým. První dva z tabulky následně postupují do semifinále, kde se už pokračuje klasickým vyřazovacím způsobem. Rozdíl pak spočívá dále v tom, že se neudělují dvě třetí místa, ale poražení semifinalisté ještě bojují o jeden jediný bronz.

 

S Radkou Krejčovou byla ve skupině mistryně světa i Evropy Greta Vitelli z Itálie, dále panamerická šampionka Isabel Mallory Aco Bravo z Peru a domácí Kolumbijka Melba Fabiana Lopez Pinto.

Hned v úvodním utkání ve skupině nastoupila Radka proti největší favoritce z Itálie, kterou však dokázala porazit poměrem 2:1. V následném duelu s Peruánkou prohrála 0:2 a na závěr si zajistila velice důležité vítězství nad domácí závodnicí, kterou porazila vysoko 7:0. Díky dvěma výhrám nasbírala v základní skupině čtyři body, což stačilo na postup do vyřazovací fáze z druhé pozice.

V semifinále narazila Radka na vítězku druhé skupiny, kterou byla favorizovaná Japonka Ayumi Uekusa. S tou svedla Radka velice vyrovnanou bitvu a nakonec ji podlehla jen těsně 0:2. Japonka se následně po jasném vítězství 8:0 nad Francouzkou Nadege Ait Ibrahim stala i celkovou vítězkou.

Na Radku čekal ještě boj o bronz, který byl reprízou jediného prohraného zápasu ze skupiny. Radka tak znovu nastoupila proti Peruánce, s níž tentokrát vedla daleko vyrovnanější bitvu než v prvním případě. Radce se podařilo otočit skóre z 0:1 a ještě 40 sekund před konce vedla 2:1. Peruánku však hnaly k vítězství dva tisíce fanoušků a nakonec se jí podařilo vývoj zápasu zvrátit. Nakonec vyhrála těsně 3:2 a na Radku tak bohužel zbylo nepopulární čtvrté místo. I tak je ale tento výsledek obrovským úspěchem a vynikající reprezentací královéhradeckého i celého českého karate.