Aktuální reportáže

Seminář SKIF v Tokiu - duben 2014

(18.04.2014, 00:05)

Trenéři SK Karate Spartak Hradec Králové Kamil Guzek a Pavel Švojgr se první dubnový víkend zúčastnili prvního mezinárodního semináře, který uspořádalo vedení světové federace karate SKIF v Tokiu. Třídenní seminář byl zaměřen především na standardizaci technik kata i kumite stylu Shotokan SKIF a také na školení rozhodčích ve sportovních disciplínách kata i kumite.

Program byl opravdu nabitý. Například v sobotu bylo na programu šest tréninků a také slavnostní setkání v grandhotelu Prince v oblasti Šinagawa, na kterém byl nejstarší syn zakladatele federace Hirokazu Kanazawy, dvaačtyřicetiletý Nobuaki Kanazawa slavnostně uveden do funkce kančo, tedy šéf federace. Manabu Murakami se pak stal oficiálně hlavním technickým instruktorem svazu. Sám Hirokazu Kanazawa přešel do funkce soke, tedy zakladatel federace.

Obdivuhodné bylo, že soke Kanazawa i ve svých téměř 84 letech vedl hned několik tréninků na semináři v tokijské hale, předcvičovali sice ostatní instruktoři, soke ale trénink vedl, z paměti diktoval techniky na páskování na 1. až 4. DAN a také často vysvětloval důležité pohybové principy a detaily technik. O další tréninky se starali oficiální instruktoři SKIF - Nobuaki Kanazawa (kančo), Daizo Kanazawa, Fumitoši Kanazawa, Manabu Murakami (chief instructor), Šindži Tanaka, Rjušo Suzuki a Džun Wakisaka. Jejich tréninky sloužili k procvičení kata i různých druhů kumite (kihon ippon kumite, džiu ippon kumite, kaeši kumite, okuri kumite) a sjednocení všech detailů podle metodiky SKIF.

Školení rozhodčích měl na starosti Eikiči Saito, velké slovo měl ale i chief instructor Manabu Murakami, který často korigoval sporné body. Účastníci tohoto školení si vyslechli základní principy rozhodování, nejdůležitější body pravidel sportovního karate SKIF a vyzkoušeli si také rozhodování na modelových zápasech. Součástí akce v Tokiu byla také prezentace organizátorů MS SKIF 2015 ve venezuelském Caracasu.

Kamil Guzek a Pavel Švojgr po absolvování semináře obdrželi certifikáty, které je opravňují šířit metodiku v domácím svazu a také školit rozhodčí SKIF v České republice. Oba byli v Tokiu vřele přivítání především kančem Nobuakim Kanazawou, který projevil obrovskou radost z jejich návštěvy Tokia a vyjádřil také velké potěšení z dalšího pozvání do Hradce Králové. Zároveň se omluvil, že kvůli nabitému programu bude moci být v Hradci Králové letos jen krátce. Trenéři Spartaku se také osobně setkali a pozdravili se sokem Kanazawou, který už jen svou přítomností rozdává velkou radost a energii. klub SK Karate Spartak HK chystá v roce 2014 kromě semináře s kančem Nobuakim Kanazawou také podzimní seminář s chief instructorem Manabu Murakamim.

Fotogalerie