Zaměření

SK Karate Spartak Hradec Králové se věnuje stylu Shotokan, což je jedna z hlavních a nejrozšířenějších karatistických škol. V rámci své tréninkové činnosti se zaměřuje na cvičence všeho věku od přípravné skupiny ve věku 5-6 let, až po trénink dospělých a seniorů.

 

V rámci cvičení karate klade vedení klubu důraz zejména na všestranné a kompletní procvičení těla, ale i vnitřní hloubku techniky, která příznivě ovlivňuje zdraví, rozvoj psychiky a koncentrace, dále na sebeobraný aspekt karate a v neposlední řadě též na morální rozvoj svých cvičenců.

 

SK Karate Spartak Hradec Králové je členem Českého svazu karate, který spadá pod evropskou federaci EKF (European Karate Federation) a světovou federaci WKF (World Karate Federation). Tato federace je nejsilnější a nejpočetnější karatistickou organizací na světě, která v sobě sdružuje všechny hlavní školy karate (tedy kromě Shotokan též Goju-ryu, Shito-ryu a Wado-ryu). Kromě toho je náš klub rovněž členem české sekce SKIF (Shotokan Karate-do International Federation), jejímž zakladatelem je žijící legenda karate Kancho Hirokazu Kanazawa, ke kterému hlavní trenér klubu Kamil Guzek i ostatní trenéři klubu dojíždí do Tokia na tréninkové campy.

 

SK Karate Spartak Hradec Králové se věnuje rovněž závodní činnosti, a to jak v disciplíně kata, tak v disciplíně kumite. V našich řadách jsou mladí začínající závodníci i úspěšní reprezentanti České republiky. Spartak je držitelem 18 medailí z evropských a světových šampionátů a také 8 titulů 1. ligy karate.

Kompletní přehled získaných medailí si můžete prohlédnout zde (od roku 2005).

 

Ke zlepšení tréninkových metod jsou během sezóny využívány především velké i malé lapy, pro pokročilejší či starší cvičence též boxovací pytle a makiwary ve speciálně zařízeném tréninkovém objektu. Ke kontrole účinnosti technik jsou využívány vesty měřící energii úderů a kopů. V rámci letních soustředění cvičení našeho klubu absolvují i tréninky s okinawskými zbraněmi Bó, Nunchaku a Tonfa.

 

Na letních soustředěních se cvičenci kromě intenzivního tréninku karate věnují také doplňkovým aktivitám, které slouží k všestrannému rozvoji (kaligrafie, origami, japonské rébusy atd.) i přednáškám o historii karate, o teorii technik karate, energii či správného dýchání.

 

Vedení klubu pořádá pro mladší cvičence každoročně klubové turnaje (zpravidla Novoroční a Prázdninový), kde mohou členové klubu prezentovat své aktuální dovednosti v porovnání s ostatními spolucvičenci.

 

SK Karate Spartak Hradec Králové je rovněž pořadatelem některých významných akcí, především Světového poháru karate Grand Prix Hradec Králové, který je vůbec největším turnajem karate v České republice. Turnaj je zařazen mezi prestižní akce města Hradce Králové s názvem Regina. Klub je také spolupořadatelem akce s názve Japonské odpoledne, která je určena pro širokou veřejnost a je zaměřena na japonská bojová umění a japonskou kulturu obecně. SK Karate Spartak je rovněž provozovatelem webových stránek www.karaterec.com, které jsou v celosvětovém kontextu jedinečnou databází výsledků ze závodů karate.